Free upgrade to Windows 11 when available. Disclaimer-Upgrade rollout plan is being finalized and is scheduled to begin late in 2021 and continue into 2022. Specific timing will vary by device Processor: 11th Generation Intel Core i3-1115G4 Processor (6MB Cache, up to 4.1 GHz), Memory & Storage:4GB, 4Gx1, DDR4, 2666MHz |256GB M.2 PCIe NVMe Solid State Drive (Boot) + 1TB 5400 rpm 2.5" SATA Hard Drive Display:14.0-inch FHD (1920 x 1080) Anti-glare LED Backlight Narrow Border WVA Display Graphics:Intel UHD Graphics with shared graphics memory Operating System & Software:Windows 10 Home Single Language | Microsoft Office Home and Student 2019 I/O ports: 2x USB 3.2 Gen-1, 1xUSB 2.0, 1xHDMI port, 1xEthernet port,1x Headset jack, 1xSD Media Card Reader
| PROCESSOR | CORE I3-1115G4 |
| RAM | 8GB DDR4 |
| STORAGE | 256GB SSD |
| GRAPHICS | INTEGRATED |
| FEATURES | EXPANDABLE UPTO 16GB |
| SCREEN SIZE | 14" FHD |
| OPERATING SYSTEM | WINDOWS 11 |
| SOFTWARE | MS OFFICE 2021 |
| COLOUR | SILVER |