Processor: 11th Gen, Intel® Core™ i3-1115G4 Processor 3.0 GHz (6M Cache, up to 4.1 GHz Turbo Boost, 2 cores) Memory: 8GB (4GB DDR4 on board + 4GB DDR4 SO-DIMM) RAM upgradable upto 12GB using 1x DDR4 SO-DIMM slot (includes used slot) Storage: 256GB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD with HDD housing for storage expansion Graphics: Intel® UHD Graphics Display: 15.6-inch LED Backlit FHD (1920 x 1080) Anti-glare Display || 16:9 aspect ratio || IPS-level Panel || 250nits Brightness ||45% NTSC color gamut Operating System: Windows 11 Home
| PROCESSOR | CORE I3 1115G4 |
| COLOUR | TRANSPARENT SILVER |
| SOFTWARE | MS OFFICE 21 |
| OPERATING SYSTEM | WINDOWS 11 |
| SCREEN SIZE | 15.6" FHD LED-BACKLIT DISPLAY |
| GRAPHICS | INTEL UHD GRAPHICS |
| STORAGE | 256GB SSD |
| RAM | 8GB DDR4 |