ROG STRIX Focused firepower streamlines and elevates the core Windows 10 gaming experience in the ROG Strix G15. With up to a powerful AMD Ryzen 7 4800H CPU and GeForce GTX 1650 GPU, everything from gaming to multitasking is fast and fluid. Go full-throttle on esports speed with a competition-grade display up to 144Hz/3ms. Adaptive-Sync makes gameplay ultrasmooth, while advanced thermal upgrades help you stay cool under pressure. No matter what your game is, you can achieve your perfect play.
| PROCESSOR | RYZEN 7-4800H |
| COLOUR | ORIGINAL BLACK |
| SOFTWARE | MS OFFICE 2021 |
| OPERATING SYSTEM | WINDOWS 10 |
| SCREEN SIZE | 15.6" FHD/144HZ |
| FEATURES | 4-ZONE RGB BACKLIT KEYBOARD |
| GRAPHICS | 4GB NVIDIA RTX 1650 |
| STORAGE | 512GB SSD |
| RAM | 8GB DDR4 |